"RÖSTİ" PATATES….

26 Ekim 2010 Salı günü saat 09.00′da, 19 Mayıs İ.Ö.Okulunda Okulumuz yararına yapacağımız kermesimize Denizlideki bütün arkadaşlarımızı beklerim…….
Patates……..

En sevdiğim yiyeceklerin başındadır patates.. Ne çok çeşit yiyecek yapılır patatesten aklına ne gelirse uydur patates kaldırır:)

Özellikle kışın bazı bölgelerde en önemli yiyecektir patates, patatessiz kış geçmez sanki:) Bizim buralarda öyle çuvalla filan alınmaz ne kadar ihtiyaçsa onu alırsın.
Geçen gün kardeşimle konuşurken öğrendim ki Kayseri’de kış geldimi patates çuvalı eve girmeliymiş:) her evin kapı önünde bir çuval patates var dedi:)) (Bilemiyorum belkide çerkezler için geçerli olabilir bu, çünkü onlar oldukça çok patates tüketiyorlar pek çok patatesli yemek tarifleri var)

Patatesin ana vatanı Güney Amerika.. Yüzyıllar önce Peru, Bolivya ve kolombiye’ya kadar uzanan And Dağlarında yetişen bu bitki zamanla Kuzey Amerika, Avrupa, ve Asya’ya kadar ulaşmış ve ülkelerin yemek kültürlerinde çok önemli bir yer kazanmış…

Patates yetiştirmesi ve saklaması kolay bir sebze. Yüksek besin değeri ve buna bağlı olarak doyurucu olması nedeniyle çok fazla tüketilen bir malzeme olmuştur..
Dünyada 3000 çeşit patates yetişiyormuş. Günümüzde en çok patates üretilen ülke de Çin olarak biliniyor.

Nitekim Dünyada 3000 çeşit patates üretiliyorken bizim ülkemizde 2-3 çeşit patates üretilmsi bizim gibi bir tarım ülkesi için çok şaşırtıcı..

Rösti patates aslında Almanya da çok tüketilen bir yemek olmasına rağmen, İsviçre kökenli bu ülkenin geleneksel yemeklerinden birisiymiş.. “Rösti” patates klasik olarak rendelenmiş patates ve soğanın tavada kızartılarak yapıldığı bir yemek. İsviçr’de geleneksel bir kahvaltı olarak yapılmaya başlanmış ama artık pek çok restauranda ana yamak yada garnitür olarak servis ediliyormuş…
Patates ve soğan dışında malzemeler füme et salam elma maydanoz kekik eklenerek yapılıyormuş..
Tarifi anlatan aşçı bunu pastırmalı yapmış ben sucuklu yaptım..

1 kg patates
2-3 kaşık tereyağı
2 soğan
100-150 gr pastırma (ben sucuk kullandım)

Patatesleri sert kalacak şekilde haşlayın ve rendenin iri tarafı ile rendeleyin bırakın onlar soluklansın..

Bir tavada soğanları yağın yarısı ile kavurun. Soğanlar kavrulduktan sonra dilimlediğiniz sucuk yada pastırmayı da ileve edip bira daha kavurup ocaktan alın..

Patatesleri, tuz biber soğan sucuk karışımıyla iyice karıştırın.

Kalan tereyağını büyükçe bir tavaya alıp patesli karışımı içine döktükten sonra 4-5 dakika kadar kavurun.

Son olarak patatesleri spatulayla birlikte yavanın şeklini alacak şekilde bastırın ve alt kısmı kavruk altın rengi olana kadar (10-15 dakika) pişirin ve diğer tarafına çevirip aynı şekilde pişirin…

Pişen Rösti’nizi sıcak olarak servis edin.

Biz bu yemeği, yanında yeşil salatayla birlikte tek başına bir akşam yemeği olarak yedik:))
Herkese güzel bir haftasonu dilerim Hoşçakalın…..

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !