BABADAĞ USULÜ KUYU TANDIR

Pazar günü yaylada amcam  blogunda tandırında tarifini versene dedi... Bende yaparken resmini çektiyseniz verelim resimsiz güzel olmaz dedim.. Amcamın kızı Seçil ben bikaçtane çektim onlara bak deyince dün Seçilden resimleri aldım artık olduğu kadarıyla sizlere babadağ usulü kuyu tandırını anlatayım dedim ..Belki biliyorsunuzdur ama bilmeyenlerde görsün istedim.. Aslında bunu herkesin yapması imkansız ama olsun ben yinede tanıtayım.

İlk olarak kuyusundan bahsedeyim. kuyu için iki metrelik bir kuyu açtırılır tabiki bir ölçüsü vardır ama ben şimdi bilmiyorum. Açılan kuyunun kenarlaına döşemek için zannedersem ateşe dayanıklı tuğla ile bizde ak toprak derler bu topraktan çamur yaparak  tuğlalar döşenir ve kuyu bu şekilde hazırlatılır. Bu kuyuyu artık yıllarca kullanabilirsiniz.

Tandırı pişirmek için kuyuyu beş altı saat önceden yakmaya başlamak gerekli. kuyuya büyük odunlar atarak ateş yakılır devamlı olarak odun ilave edilir. Bu zaman zarfında kuyu iyice ısınır .Etlerin hazırlanması için kişi sayısına göre et ayarlanır genellikle oğlak eti olması daha makbuldür. Etlere bol domates sürülür ve tuzlanır. Altına da bulgur pilavı hazırlanır. Bunun içinde bulgur yıkanır büyük bakır bir yayvan tencereye koyulur üzerine bol domates dilimleri ve soğan yerleşririlir üzerinden yeterli olacak şekilde su ilave edilir. Kuyunun içinde artık hiç ateş kalmamış olmalı ilk olarak bulgur dığanı(tenceresi) kuyuya sallanır.arkasındanda etler büyük kazıklara geçirilerek kuyuya sallanır ve artık kapağı kapatılır.

Bunun için kuyunun ağzının büyüklüğünde bir tenek gereklidir. Önce kalın büyük bir kağitla kapatılan kuyunun ağzına bu tenekeyi koyduktan sonra tenekenin üzerine de hazırlanmış olan çamur hiç hava almayacak şekilde sıvanır en önemli yeri burasıdır hava alırsa olmaz onun için çok güzel kapatılması lazım. Artık pişmesi için iki saat 15 dakika beklemek gereklidir. saati tamamlanınca bütün erkekler başına toplanır ve hemen çıkarılan tandır büyük bir iştahla yenilir.

şimdi elimde olan resimlerle idare etmek zorundayız. Çünki blog için özel çekilmiş resimler değil. kusura bakmayın. Umarım anlatabilmişimdir.

BURADA BULGURUNU GÖRÜYORUZ

BU DAHA KUYUYA KOYULURKEN

BU KUYUNUN AÇILMIŞ HALİ

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !